Solucan gübresi, çeşitli organik atıkların toprak solucanları tarafından sindirilmeleri sırasında kompostlaştırılmasıyla elde edilen organik gübre ve toprak düzenleyicidir.

Solucan gübresi üretiminde sadece belli başlı bazı solucan çeşitleri kullanılabilmektedir. Yüksek değeri bulunan solucan gübresi, toprak ve yetiştirilen ürün için oldukça güzel bir katkı maddesidir. Yüksek oranda humus içeren gübre, sıkışmış toprağın yeniden biçimlenerek suyun toprağa etkisinin %50 daha fazla olmasını sağlamaktadır.

Solucan gübresi, bitkilerin kök sistemini yakmaz ve fazla sıcaklıklardan bitki köklerini koruyarak erozyonu önler ve yabancı otları azaltır.

Solucan gübresi, çiftçilik ve peyzajcılığın yanı sıra sera yetiştiriciliği ve evde yetiştirilen bitkiler için bile en iyi saksı toprağıdır. Bitkilerin büyümesinde düzenleyici yapıya sahip olan gübre, direnç geliştirmek için katkı sağlamaktadır. Bitkilerin hastalanmasında önleyici etkiye sahiptir.

Günümüzde “biohumus” olarakta adlandırılan solucan gübresi, organik tarım için oldukça önemli bir kaynaktır. Sebze ve meyve üretiminde üretici gönül rahatlığıyla tercih etmektedir.

Verimi arttırmak için organik madde olarak kullanılan solucan gübresi, toprağın zenginleşmesini sağlayarak tekrar verimli ve kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Bitkilerin doğal bağışıklık sistemini güçlendirerek üründeki protein ve vitamin miktarını arttırır.