Solucan gübresi, doğal yollarla üretilen ve organik tarım ürünleri yetiştirmek için sıklıkla tercih edilen son derece faydalı bir gübredir.

Sıvı solucan gübresi, katı solucan gübresinin endüstriyel sıvılaştırma makinesi kullanılarak sıva hale getirilmesiyle elde edilmektedir. Sıvı solucan gübresinin içeriğinde bitkiler için son derece faydalı olan çok sayıda doğal mineral ve bakteri bulunmaktadır. Herhangi bir kokusu ve rengi bulunmayan sıvı solucan gübresi doğal tarım için son derece kullanışlıdır. 

Sıvı solucan gübresini bir dekarlık bir arazi içinde 300-400 ml olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Ayrıca 6 veya 12 saatlik nöbetleşe uygulaması gerçekleştirilmelidir.

Sıvı Solucan Gübresi;

  • Tohumlarda, çimlenme döneminde püskürtülerek kullanılmaktadır.
  • Ağaçlarda, ağacın köküne veya yapraklarına püskürtme ya da dilerseniz damlama yöntemiyle kullanılmaktadır.
  • Saksı bitkilerinde, püskürtme yöntemi ile kullanılmaktadır.
  • Tahıl ürünlerinde, 3 farklı dönemde kullanılmaktadır. İlk olarak tohumun ekim öncesi döneminde 1 tonluk tohum için 200 litrelik suya 4 litre karıştırarak gerçekleştirilir. Kardeşlenme döneminde 1 dekarlık alana 60 litre su içerisine 300-400 ml katılması yeterli gelmektedir. Üçüncü ve son kullanım dönemi olan gebelik döneminde ise 1 dekarlık alana 60 litre suyla 300-400 ml sıvı solucan gübresinin karıştırılması uygundur. 
  • Sebze ürünlerinde, ekim öncesinde 100 litrelik su içine 3 litre karıştırmak gerekir. Bitkinin gelişim döneminde 1 dekarlık alan içerisinde 60 litre su ve 300-400 ml sıvı solucan gübresinin karıştırılması gerekiyor. Çiçeklenme dönemiyle birlikte 1 dekar alanda 60 litrelik suya 300-400 ml sıvı solucan gübresinin karıştırılması gerekmektedir.