Solucan gübresi yapımı için solucanlara uygun ortamı sağlamak yeterlidir. Solucanlara uygun ortam sağlandıktan sonra beslendikleri ürünleri vermek solucan gübresi elde etmek içi yeterlidir.

için kullanılan Kırmızı Kaliforniya Solucanları 18-25 derece arası sıcaklıkta hayatlarını sürdürebilirler. Bu süre zarfında toprakta bulunan besinleri ayrıştırarak solucan gübresi üretirler. Solucanların yaşam alanı olan toprakta yeterli oranda hayvan dışkısı bulunmalıdır. Ayrıca solucanlara bitki kalıntıları, çürümüş meyve ve sebzelerde verilebilir. Doğru şartlar sağlandığı sürece solucanlar, solucan gübresi üretimine devam etmektedirler.

Solucan gübresi yapımında kullanılacak kaplar ısı ve nem seviyesini en iyi sağlayan ahşap kaplarda tercih edilmelidir. Çok derin olmayan, dipte hava deliklerinin bulunduğu kaplar kullanılmalıdır.

Solucanlar, uygun ortam olduğu sürece göç etmeyen canlılardır. Solucanlar için doğru oranda nem ve hava önemlidir. Öğütme işlemleri için, kum, yararlı bakteriler ve organik materyallerin eklenmesi gerekmektedir. Bu işlemdeki önemli nokta karbon ve azotun oranıdır. Uygun olan karbon azot oranı 25-30:1’dir.

Solucanlar tarafından yenilen kompost, solucanların bağırsak sisteminden geçerek arınır. Elekten geçirilen ürün, bitkiler için oldukça faydalı bir hale gelir. Belli bir bekleme süresinden sonra piyasaya sunulur.